Када ученик не зна коју средњу школу да упише или се двоуми између више жеља, помаже професионална оријентација.

Коју средњу школу уписати, главна је тема разговора осмака и њихових родитеља. Сви који су једном прошли тај период знају колико он може да буде стресан и колико је тешко донети ову одлуку а не погрешити.

Када деца знају чиме желе да се баве, онда и родитељи имају бригу мање. Међутим, то често није случај, па дете или баш не зна шта би или је неодлучно јер има више жеља.

У таквим ситуацијама од велике помоћи може да буде професионална оријентација.

ШТА ЈЕ ПРОФЕСИОНАЛНА ОРЈЕНТАЦИЈА?

Ова професионална помоћ заправо се састоји из три дела: психо-теста, саветовања и професионалног информисања.

Професионална оријентација даје одговоре на многа питања која муче будућег средњошколца, па ће после теста ученику бити јасније:

• које послове би могао успешно да обавља
  • које његове способности, потребе и интересовања тај посао задовољава
  • колико је спреман да „гризе“, тј. да се бори за своје циљеве
  • да ли је лидер, тимски или соло играч
  • има ли трему од јавног наступа
  • да ли је отворена или затворена личност, те да ли је сходно томе боље да се определи за посао који захтева више комуникације или за послове у којима претерана комуникација није неопходна
  • коју школу и који смер треба да упише да би се школовао за тај посао
  • има ли те школе у његовом граду, да ли се траже посебни здравствени услови
  • ако није могуће уписати жељену школу, шта је алтернатива.

ГДЕ СЕ ОВИ ТЕСТОВИ РАДЕ?

Професионална оријентација полази од упознавања личних карактеристика ученика, његових способности, интересовања и реалних могућности образовања и запошљавања, настојећи да их на најбољи начин споји у професионалну одлуку.

Професионална оријентација ученицима користи не само да изаберу занимање већ их јача и као личности.

Тестирање се ради на сајту Националне службе за запошљавање http://www.nsz.gov.rs/ може се наћи водич за основце и у оквиру њега и тест професионалне оријентације.